Zoznámte sa s delegátmi XI.cyklu!
XI. cyklus je tu! Naši traja noví delegáti – Lucia, Michael a Veronika sa tak vydali na 18-mesačnú cestu, na ktorej zastupujú Slovensko a svojich rovesníkov nielen doma, ale aj vo svete. Svojú prvú misiu – prvú mládežnícku konferenciu už majú za sebou, je teda najvyšší čas sa s našimi novými delegátmi zoznámiť!
Lucia Tkáčová
Lucia je študentkou 2. ročníka inžinierskeho štúdia na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Venuje sa odboru Elektrotechnika v študijnom programe Biomedicínske inžinierstvo a súčasne študuje na Ekonomickej fakulte TUKE, odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Politické témy a úloha mladých ľudí v demokracii ju začali zaujímať už počas bakalárskeho štúdia. Tento záujem ju motivoval aktívne sa zapájať do iniciatív, ktoré podporujú mládežnícku participáciu.
Zapojila sa už do mnohých projektov od rozličných simulácií, či už EU parlamentu, alebo Rady EÚ, OSN až po rôzne Erasmus projekty zamerané na zvýšenie povedomia o dôležitosti využitia volebného práva vo voľbách.
Ako jedna zo šiestich študentov vybraných z celého Slovenska reprezentovala Slovensko ako „národná expertka pre AFIR,“ na simulácii ConSIMium (Council Simulation Experience) v Rade Európskej únie v Bruseli. Spolu s ďalšími 161 študentmi z 27 rôznych krajín sa zúčastnila simulácií rokovaní na všetkých úrovniach.
Jej ďalším krokom je posilňovanie hlasu mladých v politickom dianí aj na európskej úrovni v úlohe mládežníckej delegátky Európskeho dialógu s mládežou.
Michael Blaško
25-ročný Michael pochádza zo Spiša, kde sa už ako tínedžer zaujímal o svoje okolie a spôsoby ako ho zlepšiť. Vo svojom rodnom meste, Spišskej Novej Vsi sa prostredníctvom dobrovoľníctva zapájal do zaujímavých projektov a v rámci štúdia na gymnáziu sa takisto dostal k ďalším aktivitám. Motivovalo ho najmä to, že aktivity mladých ľudí majú reálny dopad a pozitívne rozvíjajú malé mesto na východe krajiny.
Jeho záujem o medzinárodné otázky a dianie v EÚ sa prehĺbil nástupom na vysokú školu do Prahy, kde začal študovať marketing a médiá. Až po tom, ako sa odsťahoval zo Slovenska si uvedomil, ako mu na svojej krajine záleží. Aj preto sa začal zapájať nielen do aktivít vo svojom meste, ale neskôr aj na celonárodnej úrovni. Okrem toho sa mesačne zúčastňoval animátorskej školy vo Važci, ktorej cieľom je rozvíjať potenciál a hodnoty mladých.
V roku 2021 sa zapojil do novovzniknutej iniciatívy Slovak Global Network, kde sa snažili prepájať talentovaných rodákov v zahraničí. Pomáhal s komunikáciou a s prípravou summitu s témou Vízia Slovenska 2030, na ktorej sa účastnila pani prezidentka a pán premiér. Počas štúdia na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe tiež začal pracovať a spoznávať aj prostredie českých médií.
Od roku 2023 je členom komunity mladých americkej ambasády – U.S. Ambassador’s Youth Council, kde zistil, že ,,youth engagement,, nie je len koncept, ale realitou. Verí, že angažovanosť mladých ľudí v rozhodovacích procesoch je nesmierne dôležitá, a práve preto je hrdou súčasťou Európskeho dialógu s mládežou. Spoločne so spolu-delegátkami chce podporiť a povzbudiť sieť mladých ľudí po celom Slovensku.
Veronica Lacová
V súčasnosti študuje európske štúdiá a medzinárodné vzťahy v Bratislave, no už počas strednej školy sa zaujímala o veci verejné. Od roku 2020 sa angažuje na simuláciách EÚ, vďaka čomu sa našla v zahraničnej politike a diplomacii. Tieto simulácie absolvovala v Bratislave, Madride, Bruseli, v Haagu a vo Varšave, pričom cieľom bolo vytvoriť európsku identitu pre a mladých profesionálov. Tohto cieľa sa držala a posúval jeho odkaz ďalej svojim rovesníkom, čo jej vyslúžilo ocenenie Top 20 študentov v Košickom samosprávnom kraji.
Počas maturitného ročníka absolvovala študijnú stáž na Veľvyslanectve SR v Osle, kde mala možnosť nahliadnuť do denného pracovného života diplomatov a zároveň získala cenné skúsenosti.
Už v prvom ročníku na vysokej škole sa začala venovať organizovaniu simulácii EÚ, ktoré chcela priniesť mládeži na Slovensko. V roku 2024 otvorila slovenskú pobočku bruselskej neziskovej organizácie, ktorá sa tejto problematike venuje a vrámci nej pomáhala a viedla tím organizujúci nielen simulácie, ale aj panelové diskusie zamerané na témy európskej a zahraničnej politiky v spolupráci s rôznymi odborníkmi a inštitúciami.
Vďaka týmto rôznorodým skúsenostiam sa snaží povzbudiť mládež doma i v zahraničí, aby sa zaujímala a aktívne zapájala do spoločenského diania. Je pre ňu dôležité aj to, aby mladí mali platformu, na ktorú sa môžu obrátiť, ak sú zvedaví a majú otázky, pričom odpoveď dostanú od odborníkov — europoslancov, diplomatov, pracovníkov v EÚ inštitúciách a podobne.