Planéta B neexistuje. Byť eko je plán A.

10 vecí, ktoré môžem spraviť pre klímu ja

Nie je mi to jedno

Ukázať okoliu, že mi to nie je jedno, veľa sa pýtať, sledovať veci súvisiace s témou… proste aktívny záujem vo všetkých situáciách. Repostovať výzvy a info na sociálnych sieťach. Dozvedieť sa o klimatickej kríze a aj čo viem zmeniť. Veď FridaysforFuture, ExtinctionRebellion, Greta T. … to sú mladí lídri, tých treba mrte

Pôjdem voliť

Politici majú veľkú moc pomôcť proti klimatickej kríze a preto treba voliť a podporovať tých zodpovedných s jasným programom. Biznismeni majú najväčšie páky v rukách ohľadom konzumného spôsobu života. Ale bez dopytu od ľudí sa veci menia ťažko. Buď tým človekom, čo chce zmenu a chce preto začať od seba.

Jem menej mäsa

Už obmedziť jedenie mäsa a mliečnych výrobkov o tretinu prinesie planéte úľavu. Záleží aj akého mäsa. Napríklad pri spracovaní kila hovädzieho vypustíme do vzduchu aj 15 kg CO2, pri kuracom mäse je to menej ako 5 kg CO2.

Som flexiterián

Teda jedz pestrú stravu a časť proteínov z mäsa nahrať rastlinnými. Napríklad tofu (inak perfektne zdravé, never blbostiam o fytoestrogénoch) je veľmi priateľské ku klimatickej kríze, pretože na jedno kilo vyprodukujeme asi len 200 gramov CO2. Neporovnateľné s hovädzím mäsom, že?

Cestujem po svojich

Cestuj viac po svojich, na bicykli, skejte, busom, vlakom. Prinúť rodičov používať menej auto. Choďte na výlet vlakom. Predajte ťažké SUV čo veľa žerie a kúpte niečo úsporné.

Módne spomalím

Fakt fashion je peklo pre planétu. Vedeli ste, že na výrobu jedných riflí sporebujeme 8000 litrov vody? To je toľko, čo vyije človek za 6 rokov. PReto nekupuj veci keď nemusíš. Elegancia a štýl sa dajú dosiahnuť swapmi, upcyclingom, úpravami oblečkov, kúpou nosených vecí... (nejaké linky by sa zišli)

Riešim odpad

Redukuj - netreba nám toľko vecí… Recykluj. Recykluj. Recykluj. Inak skončíme ako smetisko a najmä, recyklovanie šetrí zdroje a tlak na výrobu a tým je aj menej emisií.

Šetrím energiou

Nemusí byť zažaté v miestnosti, v ktorej nie si, nemusí byť nabíjačka v zástrčke, keď nenabíjaš, horúca vaňa je super, ale trikrát týždenne? Umývačka lepšia ako vodovod. Paková batéria lepšia sko klasik...Šetriť energiou sa dá VŠADE! Pri varení, pri kúrení, pri vetraní

Nakupujem lokálne

Kupuj lokálne, napríklad potaviny zo Slovenska alebo z EU. Paradajka zo Španielska je stále lepšia ako paradajka z PEru. Nenej shippingu znamená menej záťaže pre životné prostredie. Povezme si, treba ti vždy nový iPhone? Podporuj značky a firmy zodpovedné voči emisiám.

Vyhnem sa greenwashingu

V zásade sa dá povedať, že keď máš brutálnu ropnú spoločnosť, ktorá zvyšuje zisky, ale má nejaký akože enviro program je to greenwashing. Sú firmy, ktoré sa ale transformujú a majú na to seriózne plány. Akurát je ťažké niekedy zistiť, že či to myslia vážne. Napokon, tu je 7 znakov, že firma používa greenwashing: https://www.bbc.com/news/business-59119693

Profily na Instagrame, ktoré sa oplatí sledovať

10 dôležitých informácií o klimatickej kríze

1.

S rozvojom priemyslu a spaľovaním fosílnych palív začalo na Zemi prudko stúpať množstvo skleníkových plynov, najmä CO2 čo zapríčinilo klimatickú krízu.

2.

Atmosféra Zeme sa otepľuje, momentálne o 1,5 stupňa C nad historický normál a preto máme problém. Topenie ľadovcov, záplavy, tornáda, suchá, zlé úrody, masová migrácia, vojenské konflikty.

3.

Wait a minute, už sa to deje. Ľudstvo limit 1,5 stupňa nedodrží takmer určite. Musíme zachrániť čo sa dá. Politici, biznismeni ale aj my, obyčajní ľudia sa musíme spamätať.

4.

Už oteplenie nad 2 stupne celzia prinesie katastrofy, ako hladomor, milióny klimatických utečencov, konflikty a bitky o zdroje, ako jedlo a voda. Brutálne výkyvy počasia ako tornáda, prudké záplavové dažde a zároveň obrovské suchá a spaľujúce letné horúčavy vrátane lesných požiarov vo veľkom.

5.

Až 11-tisíc vedcov po celom svete sa zhodlo, že klimatická zmena je reálna a že ide fakt o krízu.

6.

Skleníkové plyny treba vo veľkom obmedziť znížením takzvanej uhlíkovej stopy. Najväčšiu stopu zanecháva výroba tepla, jedenie mäsa: chov zvierat vrátane odlesňovania pre pestovanie krmiva a metánové prdy a grgy kráv, priemysel, doprava, budovy. Skoro v každej ľudskej činnosti vieme niečo urobiť, aby sme tvorbu skleníkových plynov obmedzili.

7.

Chystaný Klimatický zákon vraj počíta aj so zapojením mládeže. Cez zákon budú všetci (aj mladí) môcť sledovať ako si politici plnia úlohy a posúvajú spoločnosť k dekarbonizácii. Budeme ich môcť žalovať ak sa nebudú dosť snažiť. Má sa tiež zriadiť Rada pre klimatickú zodpovednosť a pri nej má fungovať výbor zástupcov občianskej spoločnosti a mimovládnych organizácií reprezentujúcich budúce generácie najviac postihnuté zmenou klímy.  To ukazuje, že si politici čím ďalej tým viac uvedomujú, že naše generácie niečo mladým pokazili. Asi si idú brať príklad od istého kmeňa amerických Indiánov, ktorí dôležité rozhodnutia prijímali s tým, že sa zamysleli aké budú mať dopady na 7 generácii dopredu.

8.

Rok 2023: Január bol najteplejší v Európe v histórii meraní a takisto aj teplota oceánov.

9.

Dejú sa aj pozitívne veci. Odborníci sa zhodujú, že sa to dá a máme na to, ale treba aby sa zapojili v prvom rade politici. Najmä poriadne zafinancovať zelené riešenie, také, čo naozaj fungujú. EU napríklad dáva peniaze členským štátom aby zmiernili dopad opatrení proti klimakríze, napríklad prepúšťanie v automobilkách, alebo podpora ľudí postihnutých energetickou chudobou, keďže energia bude drahšia lebo bude zelená. Nádej leží v obnoviteľných zdrojoch energie: veterná, vodná, slnečná, geotermálna, spaľovanie biomasy a podobne. Keď tomu prirátame aj to, že zmeníme svoj životný štýl a budeme podporovať politikov a biznisy, ktoré chcú a vedia pomôcť, máme nádej.

10.

Dôležité detaily smerom k zmene: Moderné mestá sa začínajú orientovať viac na cyklodopravu a viac peších zón. Klimatické opatrenia môžu v budúcnosti ušetriť hromadu prostriedkov predchádzaním katastrof, čistejší vzduch, lepšie prostredie, možno zlepšíme svet.
 

Ako neplýtvať jedlom a šetriť planétu aj svoju peňaženku

  • Až jedna tretina všetkého jedla vyrobeného na ľudskú spotrebu sa nikdy nezje.
  • Je to 1,3 miliardy ton strát a odpadu z potravín, ktorých priama finančná strata je vyčíslená na 936 miliár USD.
  • Na Slovensku sa ročne vyprodukuje odhadom 0,86 milion ton potravinového odpadu. 2-krát toľko čo v susednom Maďarsku.
  • Hlavnou príčinou vzniku odpadu je, že nakupujeme viac potravín ako dokážeme spotrebovať a nesprávne ich skladujeme.

Weby, ktoré sa oplatí sledovať

Planet Lover

„Snažíme sa šíriť kľúčové informácie o tom, ako možno zmeniť svoje denné návyky a byť tak zodpovednejší k ochrane planéty. Primárne sa venujeme vzdelávaniu študentov stredných škôl. Našim cieľom je zmena myslenia mladšej generácie, ktorá dokáže ovplyvniť správanie celej rodiny (najmä rodičov).“

Ekoolympiáda

„Hrať môžu študenti 2. stupňa základných škôl, osemročných gymnázií a študenti akejkoľvek strednej školy. Hra prebieha inovatívnym spôsobom v online prostredí cez appku, špeciálne navrhnutú pre enviromentálne vzdelávanie. „

Živica – inšpirujeme k zmene

„Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu
a poskytujeme priestor na hľadanie samých seba.“

Green foundation

„Pomáhame meniť našu spoločnosť smerom k udržateľnejšej a zodpovednejšej.Takej, ktorá je schopná a ochotná aktívne riešiť výzvy súvisiace so zmenou klímy a nástupom nových technológií.“

Centrum environmentálnych aktivít

„Od roku 1994 pôsobíme ako mimovládna nezisková organizácia združujúca ľudí so záujmom o životné prostredie v Trenčíne a v regióne Bielych Karpát.“

Daphne – inštitút aplikovanej ekológie

„Sme organizácia zameraná na ochranu prírody a environmentálnu výchovu.“