Predstavujeme vám delegátov X.cyklu!

Marco, Erik a Ľubomír budú Slovensko zastupovať počas X.cyklu Európskeho dialógu s mládežou, ktorý trvá od 1.júla 2023 do 31.decembra 2024.

Marco Németh

Najmladším z trojice delegátov je Marco Németh. V súčasnosti študuje na gymnáziu v Dunajskej Strede a popritom navštevuje Milestone Institute v Budapešti, alternatívne vzdelávacie zariadenie, ktoré pripravuje svojich absolventov na aktívnu účasť v spoločenskom živote. O veci verejné sa začal zaujímať už na základnej škole a v roku 2019 sa počas volieb do Európskeho parlamentu stal najmladším aktivistom. Odvtedy spolupracuje s Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku, no má za sebou aj skúsenosti so zahraničím, keďže počas stredoškolského štúdia absolvoval študijnú stáž v Nemecku a vo Francúzsku. Tu však Marcove aktivity nekončia, napísal a vydal knihu Európa v Kocke, v ktorej mládeži prístupným jazykom načrtol vznik a fungovanie Európskej únie. V roku 2022 za ňu získal Cenu európskeho občana a knihu mal dokonca možnosť predstaviť premiérovi aj ďalším vrcholným politikom. Aktívne prispieval aj do portálu Európske Noviny. Od roku 2022 je súčasťou Marcin Król Fellow v think tanku Visegrad Insight. Tiež prispoeva portálu Startitup prináša najnovšie správy najmä z oblasti  zahraničnej politiky.  V rámci osobných stretnutí, diskusií a rôznych aktivít na školách a univerzitách povzbudzuje študentov, aby sa zaujímali o spoločenské dianie a aktívne sa doň zapájali.

Erik Jančík

Ďalším z trojice delegátov je Erik Jančík, pochádzajúci z Vysokej nad Kysucou. Ambiciózny študent politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pôsobil ako licencovaný tréner futbalu v mládežníckych kategóriách, no v októbri roku 2022 ho zlákala lokálna politika. Popri štúdiu zastáva funkciu poslanca obecného zastupiteľstva v jeho rodnej obci. Okrem toho stojí za projektom Náučného chodníka, ktorý odštartoval v programe Spojme hlavy. Jeho cieľom je podpora mladých komunitných lídrov. Ako projektový koordinátor pracuje v Nadácii pre deti Slovenska.

Vo voľnom čase sa venuje športu. Má rád prírodu a zvieratá, a preto je jeho obľúbeným športom vysokohorská turistika, na ktorú sa takmer vždy vyberie aj so svojím štvornohým priateľom – psom Cézarom. Okrem toho sa rád venuje behu, zahrá si aj volejbal alebo futbal. Kultúrne vyžitie mu tiež nie je ľahostajné, občas si dopraje návštevu kina alebo divadla.

Ľubomír Girašek

Našu trojicu dopĺňa Ľubomír. Svoje bohaté skúsenosti so štúdiom a stážami v zahraničí by rád využil pri návrate na Slovensku a práci s mladými ľuďmi, ktorým by rád doprial rovnaké možnosti a príležitosti. Vďaka programom EÚ sa už počas strednej školy mohol zúčastniť rôznych výmenných projektov v niekoľkých krajinách či stážovať v zahraničí. Ľubo chce využiť túto príležitosť najmä prepojením s voľbami, ktoré sú pred nami, vrátane tých do Európskeho parlamentu. Posledné voľby však na Slovensku bohužiaľ prebehli s nízkou účasťou, a preto je jeho cieľom jediné – priblížiť mladým ľuďom dôležitosť nášho členstva v EÚ a všetky výhody, ktoré s tým súvisia, a ktoré si možno ani neuvedomujeme a tým podnietiť ich účasť. Sme síce malá krajina, no máme výrazné regionálne rozdiely v mnohých oblastiach. Vzhľadom na to, že pochádza z malebnej dediny pod Tatrami rozumie, čo znamená „nedostatok príležitostí“, a preto ho spolu s ďalšími kolegami môžete očakávať možno aj vo vašom meste. Zároveň je pre neho dôležité pri tvorbe aktivít myslieť na princípy inklúzie a spolupráce. Jeho cieľom je vytvoriť platformu na otázky, na ktoré budú odpovedať odborníci – europoslanci, zamestnanci štátnej správy, pracovníci inštitúcií EÚ a ďalší.

Ak máš na Ľubomíra, Marca alebo Erika otázky, či myšlienky, na ktorých s ním chceš spolupracovať, rozhodne sa na nich neváhaj obrátiť a spoločne využiť najbližších 18 mesiacov X. cyklu Európskeho dialógu s mládežou naplno.