BLOG: Z medzinárodných konferencií k rozhovorom s mladými v Jelšave a Hnúšti

Druhý blog je od našej mládežníckej delegátky Nely. Nela bola vybraná, aby reprezentovala slovenskú mládež na konferenciách v aktuálnych predsedajúcich krajinách, ktorými sú Rumunsko, Chorvátsko a Fínsko. 

Offline konzultácie viedla v Hnúšti a Jelšave. Prečítajte si o jej pozorovaniach z týchto obcí: 

V marci tohto roku som bola vybraná byť jednou z dvoch stálych mládežnickych delegátiek Slovenska pri EÚ. Bez ohľadu na skutočnosť, že sa stále cítim trochu nekvalifikovaná na pozíciu s takým honosne znejúcim menom, vďaka tejto príležitosti som mala možnosť zastupovať Slovensko na rôznych mládežníckych konferenciách EÚ a ubezpečiť sa, že je hlas slovenskej mládeže vypočutý aj na tejto úrovni.  To však nie je presne to, o čom chcem dnes písať (aj keď musím uznať, boli to pekné výlety, dokonca som sa ani raz nestratila).

 Tieto konferencie sú súčasťou Európskeho dialógu s mládežou – projektu, ktorý prebieha naprieč členskými štátmi EÚ a ktorého cieľom je zabezpečiť účasť mládeže na tvorbe politík EÚ a zároveň skúmať potreby mladých ľudí v členských štátoch. Témou tohtoročného dialógu je práca – jej budúcnosť, práca s mládežou a vidiecka mládež. Rada mládeže Slovenska tak spolu s podporou Ministerstva školstva SR a Európskej komisie koordinuje offline konzultácie s mladými ľuďmi na celom Slovensku. Vďaka vyššie uvedenej čestnej pozícii som na konci júla dostala príležitosť facilitovať dve z nich. Tieto konzultácie sa uskutočnili v dvoch malých mestách na juhu Slovenska, Hnúšta a Jelšava. Obidve mestá majú početnú rómsku menšinu a trpia vysokou mierou nezamestnanosti, starnutím populácie a chýbajúcou infraštruktúrou. Pri všetkej serióznosti, tieto miesta vyzerali ako veľa iných vecí, ale rozhodne nie ako Slovensko v roku 2019. Verte mi, viem, že táto skúsenosť zo mňa magicky nespravila lepšieho človeka, ani to nezvýšilo moje karma skóre (úprimne si nemyslím, že to by vôbec mala byť vôbec pointa), ale ak ma máte rád / tolerujete ma čo i len trochu, prečítajte si prosím moje pozorovania, ktoré s vami chcem zdieľať:

 1. Vždy, keď sa začnete ľutovať a predstavujete si, ako inak by sa váš život mohol vyvinúť, keby ste sa narodili niekde inde, nezabudnite, že vždy existujú ľudia, ktorí sú v horšej pozícii.

 2. Skôr ako začnete robiť úsudky, komentáre alebo dokonca politiku týkajúcu sa menšín, skúste si vyskúšať život v ich podmienkach. Z našich pohodlných sedadiel v našich elegantných kancelárskych priestoroch je príliš ľahké robiť rozhodnutia o iných ľuďoch.

 3. Táto krajina (a EÚ) je plná miliónov mladých ľudí a ďalších tisícov a tisícov pracovníkov s mládežou, ktorí odvádzajú úžasnú prácu.  Ľudia, ktorí sa rozhodli neodísť žiť pohodlnejší život inde (hlavne do zahraničia), ale radšej skutočne urobiť zmeny u nich doma alebo v iných odľahlých oblastiach.  Ich vášeň pre čin, ako aj pokoj, ktorý z nich vyžaruje, sú dokonalými nástrojmi na prekonanie akýchkoľvek problémov.  V porovnaní s nimi sa cítim maličká a nevýznamná.

 4. Keď sa nabudúce budú blížiť voľby, prečítajte si programové vyhlásenie politických strán dôkladne a nezabúdajte, že strana by mala pomôcť všetkým občanom a regiónom vašej krajiny – dobré miestne a regionálne programy sú rozhodujúce pre zabezpečenie demokratického procesu a celkového pokroku štátu.

 5. Každý mesiac utratím 7 eur za Spotify (áno áno, vychytala som nejaký dobrý deal zopár rokov dozadu). Myslím si, že by som mohla ľahko minúť rovnakú sumu pre niektoré komunitné centrá alebo mimovládne organizácie.  Na rozdiel od môjho pochybného hudobného vkusu, je mládež našou budúcnosťou.

 6. V neposlednom rade vždy so sebou noste jeden pár topánok navyše. Pokúsila som sa vyštverať na zrúcaniny Jelšavského hradu v sandáloch a teraz vyzerám ako keby ma napadol medveď. Naozaj niekedy stačí len zapojiť tú jednu mozgovú bunku navyše.

To je všetko odo mňa. Ak sa vám tento príspevok páčil, som veľmi šťastná!